“Kaptan Sinan Güler’den çocuklara basketbol”

Geçen hafta Türkiye Fair Play ödülüne layık görülen, A Milli Basketbol veGalatasaray Odeabank Takımları kaptanı Sinan Güler, beş yıldır kendisi gibi milli basketbolcu olan babası Necati Güler ve ağabeyi Muratcan Güler’le farklı bir proje yürütüyor. ‘Güler Legacy’ adlı basketbol kampında, imkânı olmayan öğrencilere burs sağlayarak, başarılı bir basketbolcu olmaları için eğitim veriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/kaptan-sinan-gulerden-cocuklara-basketbol-40100619

Projenin çıkış noktası nedir?

-2011’de babam ve ağabeyimle Güler Legacy’yi kurduğumuzda, ülkede basketbolla ilgilenen herkese fırsat sunma hayaliyle yola çıktık.  Tasarlarken, küçükken ağabeyimle beraber ABD’de gittiğimiz kamplarda gördüğümüz teknikleri uygulamak istedik.  Katıldığım bir kampta Michael Jordan’la tanışmış olmam da, kafamda her zaman yer etti. Jordan kampına katılan herkes, ister Amerikalı, ister benim gibi Türkiye’den gelen bir çocuk olsun, Michael Jordan’la aynı sahaya çıkma ve basketbol oynama şansı yakalamıştı. Biz de düzenlediğimiz her kampta, Güler ailesi olarak çocuklarla beraber aynı yurtlarda kalıyoruz.

Bu beş kampta kaç çocuk eğitim gördü?

-Beş kampta 443 öğrencimiz eğitim aldı. Bu 443 öğrencimizden 236’sını ‘Güler Legacy’ olarak tüm masrafları karşılanacak şekilde ağırladık. Geçen yıl düzenlediğimiz kamplarda, 10-18 yaş aralığında, 110 öğrencimizi ağırladık, bunların 42’si bursluydu ve sekiz farklı ilden katılmışlardı. Bugüne kadar Diyarbakır’dan 47, Hakkâri’den 56 sporcu katıldı kampa...

Burs verme kriterleriniz neler?

-Burs vereceğimiz öğrencileri tespit ederken, maddi durumlarıyla birlikte, öğrencinin daha önce basketbol oynamış olması bizim için önemli bir nokta. Çünkü bu kamp temelde bir geliştirme kampı.

Peki büyük şehirler dışındaki öğrencilere nasıl ulaşıyorsunuz?

- Organizasyonda 38 koç, 23 farklı ilden öğrenci seçiyor. Bulundukları bölgede kampın fayda sağlayabileceğine inandıkları öğrencileri belirliyorlar. Bu sene, farklı bir sistem denemek istiyoruz. Türkiye genelinde spor alanında profesyonel olarak çalışan kişilerden destek isteyeceğimiz bir çalışma olacak; bu kişi bir idareci de olabilir, bir antrenör de bir beden eğitimi öğretmeni de...  Bu kişiler, çevrelerinde 10-16 yaş arası lisanslı bir kız ve bir erkek basketbolcuyu bize bildirecek; biz de gelen başvuruları değerlendireceğiz.

Kampta tek odak basketbol mu?

-Çocuklarımıza bu yoğun süreçte bir nefes aldırmak da görevimiz. Takım ruhunu geliştirebilmek için bir oryantasyon çalışması gerçekleştiriyoruz. Akşam açık havasineması kuruyoruz. Öğretici çalışmalarımız da mevcut: Eğitim ve seminerler veriyoruz.

443: Beş yılda eğitim gören öğrenci sayısı 
236: Burs alan öğrenci sayısı
38: Organizasyonda yer alan antrenör sayısı